יהודה אטלס

קטעים מתוך: - על ילדים ספרים ואנשים - ידיעות אחרונות, 7 ימים, יום שישי, 31/3/95

בין ספרי הילדים שיצאו לאור בארץ בשנה האחרונה מתנוצץ, לדעתי, כאבן-חן נדירה הספר "פרצוף צנע", ספור לבני הנעורים ספור קסום וממזרי, משעשע ועגמומי כאחד שבמרכזו חבורת נערים בני שכונה דלה יחסית. ספור כתוב היטב, שזרוע בהתבוננויות מקוריות בדימויים קולעים רבי-חן, בעלילה מרתקת, אמת פנימית ובאהבה עצומה לעולם הילדות בכלל ולעולם הילדות ההוא, על נפתוליו, יגונותיו ושמחותיו. אגב תיאור אמין וקולח של הטיפוסים השונים ושל היחסים ביניהם, כמו גם של בני המשפחות וההווי השכונתי, נרקמות עלילות רבות-תפניות, משעשעות עם מימד עומק, הסובבות בעיקר סביב מאבקי-כוח ומשחקי-הילדים של התקופה ההיא.

פה ושם אתה נתקל בתיאורים, בדימויים ובחיוויים, שמפריחים את נשימתך מרב מתיקות.

ענבל פרלסון

הארץ/ספרים 5/4/95

מעטים הספרים העוסקים בנעורים רחוקים בזמן ובמקום מנעוריך שלך, ובכל זאת מצליחים לעורר זכרונות צלילים, ריחות ומתיקות באברים. ספרו של ברוך תור-רז הוא כזה.

ההתרחשויות קמות לנגד העיניים חיות , ומרגשות. הנעורים הללו בשכונה דרומית של תל-אביב בשנות הצנע הרחוקות, אינם דומים לנופים של חופי הירדן, עם החלה המטוגנת בשבת בבוקר ובשר בכל ארוחת צהריים. ואף על פי כן, השיט בירקון, הפרחת עפיפונים, הגולות וצמתה של המדריכה מהתנועה, מצליחים להחיות זמן נשכח.

חזרה